Шейпинг, който да гарантира bandwidth за стриймовете #4
Labels
No Label
Communications
Electricity
Miscellaneous configuration
Monitoring
Organisational
Planning
Routing
Streaming
Switching
Wireless
рriority 1
рriority 2
рriority 3
No Milestone
No project
No Assignees
1 Participants
Notifications
Due Date
No due date set.
Dependencies
No dependencies set.
Reference: Network/2016#4
Loading…
Reference in New Issue
No description provided.
Delete Branch "%!s(<nil>)"
Deleting a branch is permanent. Although the deleted branch may continue to exist for a short time before it actually gets removed, it CANNOT be undone in most cases. Continue?
От миналата година https://github.com/OpenFest/openfest-2015-network/issues/42
https://wiki.openwrt.org/doc/howto/packet.scheduler/packet.scheduler.example4 ?
Не знам дали политически искаме да shape-ваме и дали ще постигнем нещо по-добро. Ще ни помогне в момента, в който някой точи torrent-и, иначе като цяло прави по-трудно да си напълним канала :)
В случая не виждам какво толкова политическо има. Необходим е гарантиран канал за да излезнат стриймовете навънка (2-4 стрийма по 1-3 мбита). Останалото да си е free-for-all. Евентуално приоритизация на дребен трафик (dns, icmp).
Ами ние изходящ трафик почти нямаме, изобщо не се притеснявам за stream-овете.
Почти не сме имали досега, you never know кога някой ще се шибне в някой суич и ще почне да прави мизерии. Докато го намерим стриймове ще няма =).
Освен това стриймовете ти са по TCP и ACK-овете от сървъра е редно да могат да стигат (и то навреме) дори някой да тегли яко.
Иначе замислите са два – едновременно да са приоритизирани „потоците“ на стриймовете над всичко останало (или да им се гарантира BW) И да се приложи scheduling политика, която да позволява използването на нета дори при запълнен ъплинк. Разпределянето на bandwidth-а поравно е вредно и не ни трябва. Трябва ни нещо да се грижи лейтънсито да е ниско за всички, ако се случи някой да е напълнил ъплинка. Мисля, че FQ CODEL се грижи за това. Further research needed.
И допълнително можем да проиграем сценарии да проверим какво ще се случи без шейпинг и ако има нужда, да го правим.
Ами... явно ще разпъваме вече setup-а в лаба. Иначе, моите сблъсъци с linux-ките shaper-и не са от най-приятните и още нямам голяма вяра в тях, но определено може да симулираме.
Затваряме засега
Отварям наново, защото според мен е редно поне да проучим ефекта от сетване на mq (tc-mqprio(8)) на eth0 и eth1 и fq_codel (tc-fq_codel(8)) по подразбиране. Мрежовите карти на eric поддържат multiqueue.
В момента се тества в лаба и ефектът е учудващо добър. Може да взема да си променя мнението :)
Така и не стигнахме до това